Paspoortcontrole in Thalys en Eurostar
In de internationale treinen Thalys en Eurostar wordt wellicht een verplichte paspoortcontrole ingevoerd, meldt de NOS. Nederland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben daar afspraken over gemaakt, bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie in Den Haag een mededeling van de Belgische regering.
De vier landen overleggen de komende maanden met de treinmaatschappijen over de precieze uitvoering. Volgens Nederland is het de bedoeling dat de vervoerders op vrijwillige basis meewerken aan een proef, die moet leiden tot definitieve invoering.
Medio maart moet er een concreet plan op tafel liggen. Dan komen de regeringsleiders in Brussel bijeen. Het is al wel duidelijk dat het niet gaat om identiteitscontroles zoals aan de grens, maar om ‘confirmiteits-checks’, zoals de Belgen die noemen. Daarbij wordt gekeken of de naam op het paspoort overeenkomt met de naam op het vervoersbewijs. Wie dat moet gaan doen ligt nog niet vast, maar wellicht wordt dat een taak van de conducteur.
De roep om identiteitscontroles in het openbaar vervoer werd luider na de terroristische aanslag op een kerstmarkt in Berlijn. De dader van die aanslag wist met het openbaar vervoer via Nederland, België en Frankrijk naar Italië te reizen, voordat hij door de politie werd doodgeschoten.
De afspraken gaan overigens minder ver dan de Belgische minister Jan Jambon (Binnenlandse Zaken en Veiligheid) eerder aankondigde. De vicepremier wilde ook paspoortcontroles in internationale bussen. Daarover hebben de landen geen afspraken gemaakt. Er komen ook geen controles in internationale treinen zoals de Benelux-trein.