Spitsbergen, zomervakantie in het hoge noorden

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

IJsbeer op Spitsbergen

Op zoek naar iets heel anders in de zomervakantie? Zoiets als ’s nachts barbecueën, kajakken tussen walrussen, ijsberen spotten of varen in fjorden, die de rest van het jaar zijn dichtgevroren? Overweeg dan eens een reis naar Spitsbergen, de eilandengroep in de Noordelijke IJszee.

 

Svalbard – de officiële benaming voor Spitsbergen – ligt op breedtegraad 78°N. De IJslanders documenteerden Svalbard al in 1194 als het ‘land met de koude kusten’. Officieel zette de Nederlandse ontdekkingsreiziger Willem Barentsz het land in 1596 op de kaart als Spitsbergen, naar de puntige bergtoppen op het centrale eiland. De eilandengroep heeft een apart statuut, onder Noors bewind en is rijk aan steenkool. Door de nabijheid van de Noordpool is het eveneens een belangrijk centrum voor wetenschappelijk onderzoek.

Ontdek Spitsbergen met SNP Natuurreizen

De ligging op breedtegraad 78°N zorgt voor een uitzonderlijke beleving van de seizoenen. Van eind april tot eind augustus blijft de zon steeds boven de horizon staan en wordt het dus niet donker op Spitsbergen. En dat terwijl het er van eind oktober tot medio februari constant donker is.

Een boottocht maken is er in Spitsbergen niet altijd bij. Ongeveer negen maanden per jaar zijn de fjorden en zee-engten één grote ijsvlakte. Maar van juni tot en met augustus breekt het ijs en zijn de meeste routes tussen de verschillende eilanden bevaarbaar. Populaire tochten zijn die naar de Russische nederzetting Barentsburg en naar het spookdorp Pyramiden. Ook de veelal verlaten nederzettingen in Tempelfjorden, Skansbukta en Prins Karls Forland zijn populair voor dagtrips.

Kajakken en wandelen

Een kajaktocht is een andere populaire zomeractiviteit op het water. Uitgerust met ‘dry suits’ en reddingsvesten vaar je door de Adventfjorden. Tijdens zo’n tocht ga je twee keer aan land en bezoek je onder meer ‘Advent City’, een voormalig mijnwerkersdorp. Wees niet verbaasd als een zeehond of walrus voorbij komt drijven op een ijsschots.

Take a hike in de zomer! Dan zijn ongeveer alle trails toegankelijk. Ongeveer 60 procent van Spitsbergen bestaat uit gletsjers, de zomer is een uitgelezen kans om ‘gletsjer hiking’ te proberen. Beklim deze natuurfenomenen onder begeleiding van geoefende gidsen, al dan niet met sledehonden die de bagage voor je meenemen.

Spitsbergen is één van de extreemste eilandengroepen ter wereld. De flora en fauna zijn dan ook uniek. De meest tot de verbeelding sprekende bewoners van Spitsbergen zijn ongetwijfeld de ijsberen, vooral te zien op de oostelijke eilanden. Wie de bewoonde wereld op Spitsbergen verlaat moet altijd verplicht een wapen dragen om zich te beschermen tegen een mogelijke berenaanval.

Praktische informatie

Ook de flora is verbluffend. Zeker in de wetenschap dat door de permafrost op amper 6 tot 7 procent van het oppervlakte begroeiing mogelijk is; in de zomer ontdooit alleen de toplaag van de aarde. Het is een klein wonder dat ondanks de lage temperaturen, het gebrek aan neerslag en de arme ondergrond er 170 verschillende plantensoorten ontdekt zijn op Spitsbergen.

Hoe kom je er? Op Longyearbyen, de grootste plaats op Spitsbergen, wordt dagelijks gevlogen, vanuit Oslo en Tromsø. In deze plaats zijn ook de meeste hotels te vinden. Volledig georganiseerde trips worden in Nederland verzorgd door onder meer SNP Natuurreizen en Sawadee.

Vakantiebeurs voorpret: win entreekaarten

Vakantiebeurs voorpret: win entreekaarten

In 2025 in één dag de wereld ontdekken? Dat kan op de Vakantiebeurs die van 8 tot en met 12 januari gehouden wordt in de Jaarbeurs. Avontuur of natuur, glamping of basic, steden of paradijselijke stranden... je ziet het allemaal in Utrecht. En Puur op reis geeft ook dit jaar weer entreekaarten weg zodat je 'wereldreis' ook nog eens extra voordelig is.

Lees verder

Leiden, ontdek de Bronstijd en de stad

Leiden, ontdek de Bronstijd en de stad

De tentoonstelling ‘Bronstijd. Vuur van verandering’ is van 18 oktober 2024 tot en met 16 maart 2025 te zien is in het Rijksmuseum van Oudheden. Deze grote overzichtstentoonstelling richt zich op de rijke ergernis in de prehistorie van Nederland en West-Europa: de bronstijd (2000-800 v.Chr.) en is een mooie gelegenheid om ook het huidige Leiden te ontdekken.

Lees verder

Winterzonvakantie: we tippen 5 heerlijke winterzonbestemmingen

Winterzonvakantie: we tippen 5 heerlijke winterzonbestemmingen

Veel 50Plussers gaan buiten de schoolvakantieperiodes op reis. Het voor- en najaar zijn de populairste seizoenen, maar ook de ‘winterzonbestemmingen’ doen het goed. Heerlijk genieten op een mooie plek van de zon terwijl het ‘thuis’ guur en koud is. En die winterzonvakanties worden al volop geboekt.

Lees verder

Op vakantie in je eigen chalet

Op vakantie in je eigen chalet

Wat is er nou fijner dan vakantie vieren in je eigen chalet of stacaravan. Je hoeft nooit te zoeken naar spullen omdat je precies weet wat je hebt. Je hebt je eigen keukeninventaris en je eigen kasten, waarin je kleding kunt laten hangen. Je kunt altijd naar je chalet gaan, zonder dat je een reservering hoeft te maken. En… de (klein)kinderen kunnen ook heerlijk langs komen en blijven logeren. Maar hoe vind je nu een mooi chalet dat aansluit bij jouw wensen?

Lees verder

Vakantie? Laat je woning veilig achter

Vakantie? Laat je woning veilig achter

Vakantie, een weekendje weg of een avondje uit. Voor dieven en inbrekers ideale momenten om tijdens je afwezigheid hun slag te slaan. Zij houden geen rekening met de impact die een woninginbraak op je heeft. En dat die ring van oma niet waardevol, maar wel dierbaar is daar hebben ze ook geen boodschap aan. Het beste middel om woninginbraak te voorkomen is dan ook een goede inbraakbeveiliging van je huis en spullen. Update: 10 juli 2024, 

Lees verder

De Frans Atlantische kust: zon, zee, strand en musea

De Frans Atlantische kust: zon, zee, strand en musea
We weten wel waarom de Frans Atlantische kust zo populair is: zon, zee, strand en een verscheidenheid aan landschappen. Heerlijk om het zeewater op te snuiven tijdens je vakantie. Maar ook wie cultuur wil snuiven kan prima terecht in dit gebied. Deze zes musea nemen je mee op een reis door de tijd, de natuur en de rijke maritieme geschiedenis van de regio. Of het nu gaat om zoutwinning in Sabres, de wereld van de mosselen in Les Sables-d'Olonne of de vuurtorens aan de Gironde, de musea zijn het bezoeken waard. En niet alleen als het regent.

Lees verder