Nederlander vierde vorig jaar meer vakantie in eigen land

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Paleis op de Dam @Toerisme Amsterdam

Vaker op vakantie, maar meer in eigen land. Die trend was vorig jaar zichtbaar onder Nederlandse vakantiegangers. Die maakten meer trips in eigen land (+3 procent), maar gingen minder vaak de grens over (-1 procent). In totaal heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC-NIPO) ongeveer 35,5 miljoen ondernomen reizen geteld: 17,6 miljoen in eigen land en 17,9 miljoen in het buitenland.

Het aantrekken van de populariteit van vakanties in Nederland wordt door de onderzoekers vooral toegeschreven aan zorgen over de veiligheid, als gevolg van terroristische aanslagen elders in de wereld. Daarbij was het weer in Nederland afgelopen zomer relatief goed.

Mensen die vaker dan één keer op reis gingen, zijn ook verscheidene keren in de cijfers opgenomen. Zo’n 12,8 miljoen mensen - ongeveer vier op de vijf Nederlanders - gingen tenminste eenmaal op vakantie, in eigen land of daarbuiten.

Duitsland weer op 1

Bij de buitenlandse bestemmingen stond Duitsland weer op de eerste plek. Daar gingen circa 3,5 miljoen trips heen, wat ruim 4 procent meer is dan in 2015. Frankrijk, de nummer twee op de lijst, scoorde 3 procent minder Nederlandse vakantiegangers. Die daling kan voor een deel worden verklaard door de aanslagen in Parijs, eind 2015. Hierdoor besloten mensen de Franse hoofdstad even links te laten liggen. Museum Het Louvre bijvoorbeeld maakte deze week bekend in 2016 twee miljoen minder bezoekers te hebben getrokken.

Spanje deed het erg goed, met een groei van 11 procent vanuit Nederland. Het land profiteerde vooral van de politieke onrust in Turkije en de vluchtelingencrisis in Griekenland. De laatstgenoemde bestemmingen lieten juist een daling zien van bijna 30 procent.

De totale vakantiebestedingen van Nederlanders liepen vorig jaar wel terug. In totaal werd zo’n 15,7 miljard euro aan reizen uitgegeven, ruim 250 miljoen euro minder dan een jaar eerder. Die terugval wordt volledig toegeschreven aan het lagere aantal buitenlandse trips.

De verwachtingen voor dit jaar zijn vooralsnog positief. Omdat de economie naar verwachting blijft aantrekken, voorziet NBTC-NIPO een verdere groei van het aantal vakanties.

Reactie toevoegen
Reacties zijn van harte welkom. Reclame maken, producten promoten of websites vermelden is niet toegestaan.

Vakantiebeurs 2026: win entreetickets bij Puur op reis

Vakantiebeurs 2026: win entreetickets bij Puur op reis

Vakantiebeurs in de Jaarbeurs Utrecht is dé ultieme manier om in een dag de wereld rond te gaan. Vind de meest bijzondere en mooiste onontdekte bestemmingen van over de hele wereld, ontdek nieuwe culturen, smaken en avonturen en laat je informeren over de nieuwste reistrends. En… doe mee aan onze prijsvraag waarmee je twee entreekaarten kunt winnen zodat je de Vakantiebeurs gratis kunt bezoeken!

Lees verder

Fjorden en steden: een cruise met ms Rotterdam

Fjorden en steden: een cruise met ms Rotterdam

Het regent zachtjes en veel mensen schuilen onder de afdakjes op het dek van ms Rotterdam. Maar als we de kade verlaten breekt de zon door en dat maakt het uitzicht op de verdwijnende Erasmusbrug en de skyline van Rotterdam nog mooier. Is het een voorbode voor de rest van de week? We hopen het. Als een saluut vaart het schip langzaam langs de ss Rotterdam V. Dit voormalig vlaggenschip van Holland America Line ligt nu als hotelschip permanent aan de kade.

Lees verder

Zorgeloos op vakantie met de juiste verzekering

Zorgeloos op vakantie met de juiste verzekering

Nog even en dan is het weer zomervakantie! Weet jíj al wat je gaat doen? Ben je van plan met de auto naar Frankrijk te gaan? Of wil je dit keer op de motor richting de Ardennen? Ook kun je de fiets pakken en een lange route door Europa afleggen. Welke plannen je ook hebt, zorg er altijd voor dat je goed verzekerd bent. Een verzekering is namelijk het vangnet als de dingen anders lopen dan je had gehoopt. Wij laten je graag zien welke verzekeringen je nodig hebt om te genieten van een zorgeloze vakantie.

Lees verder

Waarom een vakantie in Oostenrijk zeker de moeite waard is

Waarom een vakantie in Oostenrijk zeker de moeite waard is

Oostenrijk is misschien niet het eerste land dat in je opkomt als je denkt aan een vakantie in Europa. Maar wist je dat dit land veel te bieden heeft? Denk bijvoorbeeld aan de adembenemende landschappen, maar ook aan de rijke cultuur en geschiedenis. Dit zijn al een aantal redenen waarom Oostenrijk een bestemming is die je niet mag missen. We vertellen je in dit artikel waarom een vakantie in Oostenrijk zeker de moeite waard is.

Lees verder

Workation? Zo blijf je productief en ontspannen tegelijk

Workation? Zo blijf je productief en ontspannen tegelijk

Workation: work en vacation gecombineerd, waarbij je dus werk en vakantie met elkaar afwisselt. Het is tegenwoordig enorm populair, want je kunt genieten van de vrijheid, een nieuwe omgeving en wellicht ook minder afleiding. Het is een leuke ervaring waarbij je niet alleen werkt, maar ook geniet. Hoe zorg je ervoor dat je productief en ontspannen tegelijk blijft tijdens een workation? In de onderstaande blog geven we je een aantal handige tips.

Lees verder

Tips om voedselvergiftiging op reis te voorkomen

Tips om voedselvergiftiging op reis te voorkomen

Op vakantie genieten we van nieuwe smaken en gerechten. Wanneer we wat ouder zijn of een minder sterk immuunsysteem hebben kunnen we echter gevoeliger reageren op voedsel van mindere kwaliteit of dat besmet is met bacteriën of bestrijdingsmiddelen. Herstel van een voedselvergiftiging kan dagen duren en een groot deel van je vakantieplezier vergallen. We geven wat tips om voedselvergiftiging thuis, maar vooral op reis, zoveel mogelijk te voorkomen.

Lees verder